Позиция на Комисията за журналистическа етика
Стандартите на етичната журналистика не се влияят от промени на политическите послания или корпоративните политики, които се нуждаят от обществен контрол. Обратно, основна роля на журналистиката като „обществен страж“ в „демократичното общество“, както е определена в практиката на Европейския съд по правата на човека, е да формира критична позиция спрямо политическите послания и техните носители.
Основен етичен стандарт на независимата и етична журналистика е точността. Изискването за точност не е цензура, а първи и основен принцип на журналистическата етика, така както е отразен в приетия и действащ в продължение на вече две десетилетия Етичен кодекс на българските медии. Припомняме го:
1. Предоставяне на достоверна информация на обществото
1.1 Точност
1.1.1 Ще предоставяме на обществото точна и проверена информация и няма преднамерено да скриваме или изопачаваме факти.
1.1.2 Няма да публикуваме информация, за която знаем, че е невярна.
1.1.3 Няма да подвеждаме обществото и ясно ще посочваме къде са използвани манипулирани текстове, документи, образи и звуци.
1.1.4 Ясно ще разграничаваме фактите от коментарите и предположенията.
1.1.5 В коментарите и анализите ще се стремим да представяме разнообразни мнения и гледни точки.
1.1.6 При отразяване на спорове ще се стремим да дадем възможност на засегнатите страни да изразят своята позиция.
Комисията по журналистическа етика приема за категорично несъвместима със стандартите на журналистическата етика всяка произволна атака срещу журналисти, които се стремят към или призовават за проверка на фактите и за точност и достоверност на новините.